דף הביתאודותתלמידי י"בבוגרי המכינההחיילים שלנוגלרייההיה שותף DONATEתחומי הלמידה והעשייה במכינהלזכרםכתבו עלינוהצוותמכינה לבנות צור קשר

תלמידי י"ב

שבוע חשיפה יתקיים בתאריכים:

איך מגיעים?
 

* לבאים מאיזור הדרום - לקחת אוטובוס לתחנה המרכזית בתל אביב משם - עולים על אוטובוס של אגד קו 845,841 שנוסע לקריית שמונה, יורדים בתחנה מרכזית בקניון חצור, לוקחים קו פנימי של נתיב אקספרס מס' 1 או 3 ומבקשים מהנהג להגיע למכינה באשטרום. ויורדים בתחנה של המכינה.

*לבאים מהמרכז - בתחנה המרכזית ת"א עולים על אוטובוס בשל אגד קו 841,845 שנוסע לקריית שמונה, יורדים בתחנה מרכזית בקניון חצור, לוקחים קו פנימי של נתיב אקספרס מס' 1 או 3 ומבקשים מהנהג להגיע למכינה באשטרום. ויורדים בתחנה של המכינה. 

* לבאים מירושלים - עולים על אוטובוס של אגד קו 963 שנוסע לצפת, יורדים בתחנה מרכזית בקניון חצור, לוקחים קו פנימי של נתיב אקספרס מס' 1 או 3 ומבקשים מהנהג להגיע למכינה באשטרום. ויורדים בתחנה של המכינה.

* לבאים ברכב פרטי ב-GPS / WAZE  לרשום מכינה קדם צבאית - שד' הרב עזיזי דיעי 17, חצור הגלילית.

* לבאים ברכבת מאיזור המרכז או הדרום - יש לרדת בעכו ולקחת אוטובוס של אגד קו 511, 500 שנוסע לקריית שמונה, יורדים בתחנה מרכזית בקניון חצור, לוקחים קו פנימי של נתיב אקספרס מס' 1 או 3 ומבקשים מהנהג להגיע למכינה באשטרום. ויורדים בתחנה של המכינה.

 

תהליכי ותנאי קבלה

מה זה מכינה קדם צבאית ?

מכינה קדם צבאית, הינה מסגרת המיועדת לבוגרי כיתות י"ב שסיימו זה עתה את לימודם. היא מכינה את החניך לקראת שירות צבאי משמעותי במגוון תחומים: ערכי, נפשי, פיזי ותודעתי.

כיום ישנם כ- 45 מכינות קדם צבאיות בכל רחבי הארץ שלכל אחת מהן אופי מיוחד, מהן דתיות ומהן מעורבות, מהן לתקופה של שנה בלבד ומהן אף יותר.

תלמיד י"ב המעוניין להגיע למסגרת מכינתית, צריך להתקשר עם המכינה שבה הוא רוצה להיות, ולתאם הגעה למכינה לצורך ראיון וחשיפה לפעילויות במכינה.

המכינה דואגת לדחות גיוס לחניכים שהתקבלו ולטפל בכל הנושאים הצבאיים שקשורים בחניך.

מתי הוקמה מכינת "ימין אורד" ולמי היא מיועדת?

מכינת "ימין אורד" הוקמה בשנת 2000 מתוך צורך אמיתי לתת מענה לנערים שבאים מרקע של עליה, בעיקר לישראלים יוצאי העדה האתיופית וחבר העמים ועוד.

מנהל כפר הנוער דאז ד"ר חיים פרי יחד עם ראש אכ"א יזמו את הקמת המכינה והמחזור הראשון כולו היה משכבת י"ב של כפר הנוער ימין אורד שבכרמל.

כיום בשנת 2014, סיימנו את השנה ה- 14 ומחזור י"ד כבר התגייס ברובו ביולי אוגוסט. מס' קטן מהם מתגייס בחודש הקרוב.

 

כמה זמן התכנית במכינה

משך התכנית כעשרה חודשים, מחודש ספטמבר ועד יוני.

משמעות הדבר שהגיוס נדחה בשנה.

מה הייחודיות של מכינת "ימין אורד"?

אנחנו למעשה המכינה היחידה בארץ שמיועדת לעולים ולבני עולים ומתעסקת אך ורק בהכנה לשירות צבאי משמעותי והכנה רחבה לחיים בדגש על נושאים שנוגעים לליבו של נער שעבר מתרבות שונה לתרבות הישראלית.

המכינה עוסקת במספר תחומים עיקריים:

הכנה נפשית: מתוך היכרות מעמיקה והזדהות עם עולמו של הער, בוגר י"ב בן למשפחת עולים או עולה בעצמו, אנחנו ערים לכך שייתכן ותחושת הביטחון העצמי נוסף לתחושת הזהות של הנער מטושטשת ומאוד שבירה, לכן רוב העיסוק בשנת המכינה יהיה בבניית תחושת המסוגלות והביטחון העצמי של הנער נוסף לחיזוק תחושת הזהות שלו העדתית כמעצבת ותורמת לחיבור לחברה הישראלית.

בנוסף, הניהול במכינה בחודש הראשון הוא בעיקר ע"י אנשי הצוות. בחודש הזה אנו עסוקים בבניית הקהילה ומיד אחריו החניכים עצמם מקבלים את האחריותעל ניהול המכינה, כחלק מהעצמת היכולת האישית והקהילתית שלהם כמחזור.

הכנה ערכית: אנחנו מאמינים שבשביל להיות חייל יותר טוב צריך וחשוב לדעת את הסיפור של העם היהודי. במסגרת זו נלמדים שיעורי מורשת, הסוקרים את ראשית התהוות העם היהודי, החל מתקופת אברהם אבינו וכלה בתקופת טרום הציונות.

שיעורי ציונות, בהם אנו עוסקים בתהליכים שהביאו להתעוררות הרעיון של שיבת ציון ועד לתקופת ערב מלחמת העצמאות.

שיעורים בהכרת הארץ, בהם החניכים מכירים את הארץ בכיתה ומסיירים בה לאורכה ולרוחבה מהמדבר הצחיח ועד לצפון הירוק וממוזג.

הכנה פיזית: טוב אז ברור שאחרי כל הנ"ל צריך וחשוב גם להגיע מוכן לצבא ברמה פיזית גבוהה.

במכינה, יש מדסי"ם פעמיים בשבוע, נוסף למסעות אלונקה מאתגרים וקשים. רמת הכושר מתחילה ממש מאפס כדי לתת סיכוי אמיתי גם לזה שמעולם לא חצה את רף ה-100 מטר בריצה, להיות בעל כושר קרבי מעולה.

שיעורי ניווטים והכרת צה"ל, אנו מאמינים שההכנה לצבא היא לא רק במישור הפיזי אלא גם ברמת התכנים שישמשו את החניך במהלך שירותו הצבאי. החניכים לומדים את יסודות הניווט הטופוגרפי, יוצאים לשטח ל"תרגם" את הנלמד בכיתה ומנווטים בכל רחבי הארץ מהגליל ועד למדבר. בסוף שנת המכינה החניכים מגיעים לרמת ניווט של קורס מפקדי כיתות בחילות השדה בצבא.

כיצד נראה יום טיפוסי במכינה ?

יום טיפוסי במכינה יתחיל בהשכמה כללית ב- 7:00 בבוקר ויתחיל בתורנויות יומיות כדוגמת: הכנת ארוחת בוקר, שטיפת החדרים והמכינה, תפילת שחרית (למעוניינים).

לאחר מכן מתקיימת ארוחת בוקר כללית בניצוח חניכי המכינה והתפריט היומי ולאחר מכן מתקיימים שיעורים.

השיעורים מתקיימים עד הצהריים ואחריהם מתקיימת ארוחת צהריים והפסקה בת שעה להתרעננות ומנוחה, ושוב חוזרים לעוד שני שיעורים. בימי שני ורביעי מתקיימים מדסי"ם וביום שלישי "מעורבות קהילתית", הזמן בו החניכים נותנים לקהילה ומתנדבים במגוון פעילויות ברחבי חצור הגלילית. 

בערב מתקיימים מגוון חוגים, קורסי רשות וחוויה.

מהי העלות הכספית לשנת המכינה ?

טוב, אז יש לנו בשורה משמחת בשבילך !

לא רק שאתה לא משלם עבור היותך חניך במכינה, החל מהחודש השלישי במכינה, המכינה מעניקה לכל חניך מלגת קיום בסך 400 ש"ח ומחזירה לך את הוצאות הנסיעה.

כל כמה זמן חוזרים הביתה ?

במהלך השנה אנחנו עושים שבת ביחד רק חמש פעמים בשנה. שבתות מיוחדות מאוד ובאווירה משפחתית מיוחדת.

בכל יום ראשון מגיעים למכינה ולרוב חוזרים הביתה בחמישי או בשישי. 

כיצד מגיעים למכינה ?

בתחילת השנה תתקיים הסעה על ציר הנסיעה הראשי מדרום לצפון, והחל מהחודש השני מגיעים עצמאית, משרד הביטחון מנפיק לכל חניך "כרטיס מכיניסט" שבהצגתו לנהג בצירוף רב קו, עלות הנסיעה בכל הארץ היא 11.50 ש"ח. 

ישנם פעילויות מיוחדות במכינה חוץ משיעורים ?

כמובן, לכל חודש יש שבוע מיוחד שנילווה אליו. שבוע דרום - סיורי חוויה ולימוד בנגב. שבוע זהות - העוסק בעומק שאלת השייכות הפנימית שלי. שבוע צנחנים - החניכים "הופכים" לחיילים לשבוע בבסיס האימונים החטיבתי של הצנחנים. שבוע הרי אילת - מסע נודד ומאתגר בהרים העתיקים בעולם. שבוע הישרדות - הפרטים חסויים.... תדע רק כשתגיע ! ועוד.

מעבר לכך, אנחנו מנצלים את ימי ראשון לביקור במקומות ייחודיים, נופים, תרבויות וטבע. 

למה לי בעצם לבזבז שנה מהחיים וללכת למכינה, לא עדיף להתגייס וזהו ?!

ישנם לא מעט נערים ששואלים את עצמם את שאלת המיליון הזו ששואלים את עצמם את שאלת המיליון הזו ובהחלט זו שאלה הגיונית.

אבל, כשאנחנו רואים בשטח כמה נערים נושרים מהצבא, כמה נכנסים לכלא וכמה חווים את השירות הצבאי ככישלון התשובה ברורה לחלוטין.

אתה חייב את שנת המכינה לעצמך !

במכינה אתה תלמד שבחיים חייבים להסתכל כמה שיותר רחוק, אנחנו נפרדים מהתחושה הילדותית שמסתכלת על כאן ועכשיו בלי ראייה מחושבת. שאלת את עצמך פעם, "איפה אני רוצה להיות בעוד עשר שנים"? את רובם המוחלט של הנערים השאלה הזו כלל לא מעסיקה. 

אנחנו יוצרים בשנת המכינה את האופק, את החלום, את התשוקה ועם הרבה עבודה קשה ואמונה - שלך !

טוב, אז מתקבלים אליכם?

בשלב ראשון ממלאים באתר פרטי התקשרות מלאים.

מגיעים ליום פתוח במכינה, בהשתתפות המחזור הנוכחי ובסיומו של יום עוברים הליך קבלה הכולל מילוי שאלון וראיון אישי עם אנשי הצוות , במידה ועברת את יום המועמדים הראשון תזומן ליום התרשמות נוסף, ולאחריו נודיע לך אם מקומך איתנו.